Разрушаване на озоновия слой и здравето
Озоновият слой се намира между 10 и 50 км над повърхността на Земята и съдържа приблизително 90 процента от озона в атмосферата. . Озоновият слой е защита за живота на Земята, тъй като единствено той поглъща пълноценно слънчевата ултравиолетова радиа
2008-05-14 00:00:00
Озоновият слой се намира между 10 и 50 км над повърхността на Земята и съдържа приблизително 90 процента от озона в атмосферата. . Озоновият слой е защита за живота на Земята, тъй като единствено той поглъща пълноценно слънчевата ултравиолетова радиация. Той играе ролята на природен филтър, поглъщащ опасните за всички живи същества ултравиолетови лъчи, чийто източник е Слънцето.
През 1985 г.бе констатирано, че съдържанието на озон над Южния полюс е намаляло. Впоследствие аналогичен процес бе наблюдаван и над Северния полюс. Оказа се, че озоновата броня на планетата ни е "поизтъркана" и над Западна Европа, Тихия океан и Централна Америка. Концентрацията на озона често се измерва чрез неговото общо количество в атмосферен стълб, движейки се от повърхността на земята към горните слоеве на атмосферата. Системното научно наблюдение показва за първи път през 1991 година данни за значително намаление на озона през пролетта и лятото както в Северното, така и Южното полукълбо - на средните ширини и по - близо до полюсите - както и по време на Южната зима. Тези тенденции са били по-изразени през 80-те , отколкото през 70-те години.
Драматичното намаляване на озоновия слой над Антарктида е наблюдаван за пръв път през 1970 година, когато екип английски учени вижда "пробива" над ледения континент. Увеличеното съдържание на хлор и бром се сочи като причина за разрастващото се изтъняване на стратосферния полярен озон.
Изкуствените източници на хлор и бром са фреоните и изкуствени пестициди.Те са изкуствени индустриални вещества,произведени за пръв път през 30-те години.Фреоните се използват частично при пожарогасителите и охладители при хладилниците,а изкуствените пестициди се използват като пенливи субстанции при производството на изолационни и опаковъчни материали, както и почистващи препарати. Парите на фреоните не се окисляват от кислорода в долните части на атмосферата, а достигат до стратосферата. Там под действието на светлината те се окисляват. Получават се свободни хлорни атоми, които влизат в реакции с озона многократно. Изчисленията показват , че по този начин един хлор може да реагира многократно и да причини разпадането на около 100 000 молекули озон. Директните емисии на азотни окиси в стратосферата от самолетите също допринасят за разпадането на озона. Установено е, че реакциите, предизвикващи разпадането на озона, се ускоряват от наличието на твърди частици като ледени кристали в полярните стратосферни облаци. Изключително високите нива на загуби на озон в ниската стратосфера над Антарктика се дължат на благоприятни външни условия, пораждащи големи количества активни хлорни молекули в продължение на достатъчно дълъг период на ниски температури, необходими за разрушаването на озона изтъняването е почти пълно, със загуба от 95 процента.
Основните потенциални последствия от изтъняването на озоновия слой са:нарушаване на топлинната структура на атмосферата, съпроводено с възможни промени в атмосферната циркулация- силен парников ефект. Увеличаване на ултравиолетовата радиация на земната повърхност. Ако всички други фактори останат непроменени, няма никакво съмнение от научна гледна точка, че разрушаването на стратосферния озон ще засили ултравиолетовата радиация на повърхността на Земята. Увеличената ултравиолетова радиация може да се отрази върху здравето на хората, екосистемите, веществата, върху физическите и химическите процеси в ниските слоеве на атмосферата. Изчислено е, че дългосрочна редукция на озоновата концентрация с 10 % ще означава 26 % увеличение на случаите на кожен рак. Отражение върху водата и сушата. Екологичното равновесие ще бъде все така заплашено ако разрушаването на озоновия слой продължи.
План
1.Същност на озоновия слой;
2.Първи открития за изтъняване на озоновия слой;
3.Причини за разрушаване на озона;
-рушители на озона;
-последствия;
4.Последици за здравето на човека
Автор: Александър Ненов